> O školi  > Povijest
Povijest vinkovačke Gimnazije

18. stoljeće

Današnja Gimnazija Matije Antuna Reljkovića u Vinkovcima jedna je od najstarijih škola u sjeveroistočnoj Hrvatskoj, tj. u Slavoniji. Osnovana je 1766. godine u Petrovaradinu odlukom carice i kraljice Marije Terezije (1740.-1780.) kao latinska škola, te je predana isusovcima na upravljanje. Nakon austrijskog ukidanja isusovačkog reda 1773. godine, škola prelazi u državnu, odnosno vojnu upravu.

Novom odlukom Marije Terezije 1779. godine škola je prebačena iz Petrovaradina u Vinkovce, zajedno sa Školskim povjerenstvom za slavonsko-srijemsku granicu, vjerojatno zbog povoljnijeg položaja Vinkovaca u Vojnoj granici i mogućeg učinkovitijeg prosvjetno-kulturnog djelovanja. S potpunim radom u Vinkovcima škola je započela 1. studenog 1780. godine u savezu sa glavnom školom (pučkom školom), i to s dva viša latinska razreda. Na početku nije bilo puno učenika pa je nastavu mogao obavljati besplatno ravnatelj Školskog povjerenstva Franjo Engelbrecht koji je ujedno obavljao funkciju školskog prefekta.

Prelaskom Školskog povjerenstva i gimnazije u Vinkovce, grad postaje osim vojnog i obrtnog centra i prosvjetno-kulturni centar Granice, a zadatak nove obrazovne institucije po austrijskim vojnim vlastima je bio, pripremanje odanog časničkog, svećeničkog, liječničkog i činovničkog kadra  za potrebe državnih službi.

Godine 1792. je c. kr. Dvorsko vijeće donijelo odluku da se škola proširi s dva latinska razreda na četverogodišnju gimnaziju kako je bilo uređeno i u  drugim dijelovima Carevine. Učitelj u trećem i četvrtom gramatikalnom razredu bio je Matija Krmpotić. Ubrzo (1796) je na traženje Školskog povjerenstva gimnazija proširena na još dva humanistička razreda 5. i 6., a nastavu preuzima vinkovački rimokatolički župnik Josip Stjepan Relković Ehrendorfski, najstariji sin Matije Antuna Relkovića. U početku je nastavni jezik latinski.

Školom upravlja još uvijek prefekt tj. prvi državni učitelj u školi. Na prijelazu stoljeća školu pohađa oko 30 učenika, a nastavni kadar je 3-4 profesora. Vinkovačka je Gimnazija tada bila šesta gimnazija u današnjoj Hrvatskoj, nakon zagrebačke, riječke, požeške, senjske i osječke, a prva u Slavonskoj Vojnoj granici od Zagreba do Zemuna.

Za ovaj najstariji period ostalo je malo originalnih povijesnih izvora jer se do arhive tada malo držalo, ali zato imamo znanstveno povijesnu spomenicu povjesničara  profesora Mije Brašnića pod  naslovom  "Ces. Kralj. Velika gimnazija u Vinkovcih za prvog stogodišnjeg svog obstanka 1780. - 1879." koju je napisao za potrebe prve stogodišnje proslave, a  rasvijetlila nam je  najstariju povijest škole.

Novosti i press kutak :: Novosti :: Vijesti
15.11.2018. 15:35
CUC 2018: Mreža ideja – sve što trebate znati o novim tehnologijama i digitalnom društvu
Znate li kojih je sedam načina da propadnete kao WiFi stručnjak? Jesu li roboti već u našim školama? Što kad aplikacije koje koristimo više nisu besplatne? Kako potrošiti 10.160.430.000,00 kuna? Kako napisati STEM priču? Kako isprintati molekulu DNA na 3D printeru?

14.11.2018. 11:22
Započela provedba pilot projekta CRISS u osnovnim i srednjim školama Hrvatske
U rujnu 2018. godine započela je provedba onsite pilot projekta CRISS koji se odvija u okviru programa Europske unije za istraživanja i inovacije OBZOR 2020 i ima za svrhu razvoj i pilot implementaciju digitalne platforme za stjecanje, vrednovanje i certifikaciju digitalnih kompetencija učenika.

05.11.2018. 10:07
Poziv na predstavljanje: Stare lektire u novome ruhu
U okviru Informativnog utorka, CARNET će predstaviti 72 nove inačice e-Lektira koje su objavljene na istoimenom portalu. Predstavljanje će se održati u utorak, 6. studenoga 2018. godine, u 10 sati u prostoru Gradske knjižnice na Starčevićevom trgu 4.

> O školi  > Povijest
Gimnazija Matije Antuna Reljkovića Vinkovci / Trg bana Josipa Šokčevića br. 1, HR-32100 Vinkovci / gimnazija-mareljkovica-vk.skole.hr / ured@gimnazija-mareljkovica-vk.skole.hr