> O školi  > Povijest
Povijest vinkovačke Gimnazije

18. stoljeće

Današnja Gimnazija Matije Antuna Reljkovića u Vinkovcima jedna je od najstarijih škola u sjeveroistočnoj Hrvatskoj, tj. u Slavoniji. Osnovana je 1766. godine u Petrovaradinu odlukom carice i kraljice Marije Terezije (1740.-1780.) kao latinska škola, te je predana isusovcima na upravljanje. Nakon austrijskog ukidanja isusovačkog reda 1773. godine, škola prelazi u državnu, odnosno vojnu upravu.

Novom odlukom Marije Terezije 1779. godine škola je prebačena iz Petrovaradina u Vinkovce, zajedno sa Školskim povjerenstvom za slavonsko-srijemsku granicu, vjerojatno zbog povoljnijeg položaja Vinkovaca u Vojnoj granici i mogućeg učinkovitijeg prosvjetno-kulturnog djelovanja. S potpunim radom u Vinkovcima škola je započela 1. studenog 1780. godine u savezu sa glavnom školom (pučkom školom), i to s dva viša latinska razreda. Na početku nije bilo puno učenika pa je nastavu mogao obavljati besplatno ravnatelj Školskog povjerenstva Franjo Engelbrecht koji je ujedno obavljao funkciju školskog prefekta.

Prelaskom Školskog povjerenstva i gimnazije u Vinkovce, grad postaje osim vojnog i obrtnog centra i prosvjetno-kulturni centar Granice, a zadatak nove obrazovne institucije po austrijskim vojnim vlastima je bio, pripremanje odanog časničkog, svećeničkog, liječničkog i činovničkog kadra  za potrebe državnih službi.

Godine 1792. je c. kr. Dvorsko vijeće donijelo odluku da se škola proširi s dva latinska razreda na četverogodišnju gimnaziju kako je bilo uređeno i u  drugim dijelovima Carevine. Učitelj u trećem i četvrtom gramatikalnom razredu bio je Matija Krmpotić. Ubrzo (1796) je na traženje Školskog povjerenstva gimnazija proširena na još dva humanistička razreda 5. i 6., a nastavu preuzima vinkovački rimokatolički župnik Josip Stjepan Relković Ehrendorfski, najstariji sin Matije Antuna Relkovića. U početku je nastavni jezik latinski.

Školom upravlja još uvijek prefekt tj. prvi državni učitelj u školi. Na prijelazu stoljeća školu pohađa oko 30 učenika, a nastavni kadar je 3-4 profesora. Vinkovačka je Gimnazija tada bila šesta gimnazija u današnjoj Hrvatskoj, nakon zagrebačke, riječke, požeške, senjske i osječke, a prva u Slavonskoj Vojnoj granici od Zagreba do Zemuna.

Za ovaj najstariji period ostalo je malo originalnih povijesnih izvora jer se do arhive tada malo držalo, ali zato imamo znanstveno povijesnu spomenicu povjesničara  profesora Mije Brašnića pod  naslovom  "Ces. Kralj. Velika gimnazija u Vinkovcih za prvog stogodišnjeg svog obstanka 1780. - 1879." koju je napisao za potrebe prve stogodišnje proslave, a  rasvijetlila nam je  najstariju povijest škole.

11.08.2020. 06:04
INFO Prekid mrezne povezanosti – Zadarska zupanija 11.8.2020.
Postovani, Dobili smo informaciju kako je u mrezi operatora Odasiljaci i veze doslo do prekida optickog kabla te kako se radi na sanaciji. Za sad nemamo procjenu u kojem roku ... The post INFO Prekid mrezne povezanosti – Zadarska zupanija 11.8.2020. appeared first on CARNET .

11.08.2020. 06:04
HITNO Prekid mrezne povezanosti – Zadarska zupanija 11.8.2020.
Postovani, Danas od oko 5:10 sati je doslo do prekida mrezne povezanosti na podrucju Zadarske zupanije. Radimo na rjesavanju navedenog prekida. S postovanjem, — Mrezni operativni centar (Network Operations Center ... The post HITNO Prekid mrezne povezanosti – Zadarska zupanija 11.8.2020. appeared first on CARNET .

03.08.2020. 10:29
Demo testiranje opreme za školske djelatnike
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET provodi demo testiranje opreme za školske djelatnike u sklopu otvorenog postupka javne nabave ,,Nabava opreme za školske djelatnike - faza 2 u sklopu ... The post Demo testiranje opreme za školske djelatnike appeared first on CARNET .

> O školi  > Povijest
Gimnazija Matije Antuna Reljkovića Vinkovci / Trg bana Josipa Šokčevića br. 1, HR-32100 Vinkovci / gimnazija-mareljkovica-vk.skole.hr / ured@gimnazija-mareljkovica-vk.skole.hr